İstanbul’un Batı Kapısı: Silivri

TR Extended Map Ekibi olarak modda yer alacak değişiklikleri sunmak bizleri heyecanlandırıyor. Bu gönderimizde harita genişlemesine dâhil ettiğimiz, İstanbul’un Silivri ilçesine daha yakından bakalım.

Silivri, Marmara Denizi kıyısında yer alan, İstanbul’un en batıdaki ilçesidir. Konumu itibariyle adeta İstanbul’un Trakya’ya açılan kapısıdır. İlçe, doğal bir limana sahip olması ve önemli ticaret yollarının üzerinde bulunması sebebiyle her dönemde önemini korumuştur. İlçe merkezinde yer alan, 1568 yılında Mimar Sinan’ın inşa ettiği 348 m. uzunluğundaki 33 kemerli köprü, ilçenin ulaşım konusunda tarihte önemli bir yeri olduğunu gösteren anıtsal yapılardan biridir.

Silivri, sahil kenti olması nedeniyle yaz aylarında deniz turizminin yoğun olduğu bir yer haline gelmektedir. Ayrıca sarı ve yeşili buluşturan ayçiçeği tarlaları, ilçede görebileceğiniz, kendinizi doğanın içinde hissedeceğiniz yerler arasındadır. Doğal güzellikleriyle ön plana çıkan Silivri, aynı zamanda İstanbul’un ilk modern alışveriş merkezlerinden birine de ev sahipliği yapmaktadır.

Harita modumuzda tarihi Mimar Sinan Köprüsü’nden, ayçiçeği tarlalarına kadar çeşitli manzaralar keşfedecek, ETS 2’de yer alan otoyol dışında farklı bir güzergâh kullanarak İstanbul’a ulaşmanın keyfini çıkaracaksınız. 

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir